Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip nutraukti sutarti su privačiu pensijų kaupimo fondu.

Ar apsimoka kaupti privačiuose pensijų kaupimo fonduose?
Kokie administravimo dydžiai paskaičiuojami nutraukiant sutarti su privačiu pensijų kaupimo fondu?
Koks prieaugis 2018 metais pensijų kaupimo fondo?
Ar nutraukus sutarti su pensijų kaupimo fondu pinigus nukreipus į Sodra, bus gražinti nubraukti balai dėl kauptos papildomai pensijos?

Netrukus...

Kaip saugiai ištrinti duomenis iš disko

Kartais tiesiog ištrinti duomenis iš disko nėra saugu. Paprastai ištrynus failus ir net pašalinus iš šiukšlinės yra gan nesunku atstatyti duomenis su tam skirtomis programomis. Žinant tai, parduoti kompiuterį ar diską be saugaus duomenų ištrynimo yra tiesiog nesaugu.
Tam, kad duomenis visiškai ištrinti iš disko yra naudojamas specialios programos. Bet prieš kalbant kaip tai padaryti reiktų atminti, kad visiško ištrynimo yra keletas metodų kurie priklauso nuo laikmenos tipo:

  • Seni kietieji diskai (HDD - Hard Disk Drive): dėl tuometinių technologijų, turi tarpus tarp duomenų įrašų eilučių. Todėl turint specialus įrankius, net ir po saugaus ištrynimo galima duomenis atkurti. Kad to išvengti saugų ištrynimą reikėtų atlikti ne vieną kartą, o tai reiškia gan ilgą procesą laiko atžvilgiu.
  • Nauji kietieji diskai: šiuo metu nėra technologijos leidžiančios po vieno saugaus ištrynimo atkurti duomenis.
  • Puslaidininkiai diskai (SSD - Solid State Drive): saugus ištrynimas šiems diskams reiškia tarnavimo amžiaus sutrumpinimą arba tiesiog sugadinimą. Todėl šiuose diskuose yra geriau naudoti disko šifravimo (enscript) būdą. Norint saugiai ištrinti duomenis iš šifruoto disko jums tereikės panaikinti šifro raktą arba tiesiog sulaužyti fiziškai diską (laikmeną) - žinoma tai netiks jei norite parduoti :).
Ką gi, galime pereiti prie programų gebančių saugiai ištrinti duomenis. Programas aptarsiu naudojamas Linux aplinkoje (Windows vartotojams sulyčiau pasidaryti Linux Live CD ir užkrovus kompiuterį iš optinio disko atlikti tai ką toliau sužinosite). Linux žavi tuo, kad Jums pirkti nieko nereikės (Windows aplinkoje arba pirksite, arba atsisiųsite piratinę versiją prie kurios jau tikrai bus prikištos nešvarios rankos), kai kurios programos jau yra jūsų kompiuteryje, bei saugiam ištrynimui jums tereikės atsiminti trumpą komandą.
Naudojant žemiau saugaus duomenų ištrynimo variantus, būtinai įsitikinkite kad veiksmus atliksite su reikiamu disku!!!

1 būdas

Taigi, viena iš programų yra 'shred'. Ji pagal nutylėjimą randasi praktiškai visose Linux distribucijose, todėl jos instaliuoti nereikia. Tarkime norime saugiai ištrinti duomenis iš disko 'sdc', tokiu atveju renkame sekančią komandą terminalo lange:
 $ sudo shred -v /dev/sdc 

Minėta komanda į diską įrašys atsitiktinius duomenis tris kartus, raktas '-v' nurodo rodyti progresą. Šis variantas idealus seniems kietiems diskams. Jei diskas didelis, teks nemažai luktelėti.
Tačiau jei turime vieną iš naujausių kietųjų diskų, tris kartus saugaus ištrynimo naudoti nėra tikslo, todėl galime naudoti sekančią komandą su papildomu raktu '-n' nurodančiu tai atlikti vieną kartą:
 $ sudo shred -v -n1 -z /dev/sdc 

Tai pat aukščiau komandoje panaudotas raktas '-z' nurodo vietoje atsitiktinių duomenų įrašyti nulius.

2 būdas

Sekantis būdas, tai programa 'dd' (su šia programa taip pat galima kurti diskų atšvaitus, klonuoti diskus). Šiai programai nebus galimybės nurodyti perrašymo skaičiaus, todėl jei to norėsite teks komandą savarankiškai paleisti norimą kartų. Taigi, terminale bereikia surinkti sekančią komandą:
 $ sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdc bs=1M 

Trumpai aptariant komandą paminėsiu tik tiek, kad raktu 'if' nurodomas duomenų šaltinis ('/dev/zero' nurodo naudoti nulius įrašymui) o raktas 'of' šaltinį į kurį reikia įrašyti, 'bs' - sectoriaus dydį.

3 būdas

Sekanti programa kaip ir 'shred' pagal nutylėjimą būną sudiegta su Linux`ais. Programa orientuota į blogų sektorių suradimą, todėl naudodami minėtą programą galėsite atlikti iš kart du veiksmus: saugiai ištrinti duomenis, bei gauti ataskaitą apie esamus blogus sektorius. Taigi terminale komanda atrodytų sekančiai:
 $ sudo badblocks -wsv /dev/sdc 

4 būdas

Šis būdas tiems kuriems nejauku naudoti terminalą. Programa vadinasi 'Disks', ją atrasite naujausiose Linux Debian distribucijose (Debian, Ubuntu, Mint ir t.t.).
  1. Paleidžiam programą 'Disks' ir pasirenkam norimą diską;
  2. Meniu punkte renkamės: 'Format disk';
  3. Skleidžiam veiksmų sąrašą ir renkamės 'ATA Enhanced Secure Erase';
  4. Spaudžiam 'Format'.


Visais mano paminėtais variantais reikia atminti, kad procesai truks gan nemažą laiko tarpą. Kaip pvz. USB2.0 jungties 4Gb atmintukui reikės saugiai ištrinti duomenis apie 20 minučių. Ir ataminkite, kad turite įsitikinti ar tikrai veiksmus atliksite su norimu disku!

 Greitam saugių duomenų ištrynimui tėra du variantai: fizinis disko sunaikinimas arba duomenų šifravimo naudojimas. Šifravimą galime gan paprastai naudoti Linux aplinkoje, tai nėra sudėtingas procesas kuris suteiks ir duomenų saugumą laikmenos pametimo ar vagystės atveju (dabartiniai šifravimo būdai yra saugus ir iššifravimui gali prireikti nemažai resursų ir laiko) bet tai jau kito straipsnio klausimas.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Kaip parsisiųsti video ir muziką iš Youtube, Vimeo, Facebook linux aplinkoje

Kaip parsisiųsti videoYra nemažai įrankių, leidžiančių linux aplinkoje parsiųsti vaizdo įrašus iš svetainių. Tačiau kiekvienas iš jų turi savų trūkumų. Didžiausia problema šių programų, kad internetinės svetainės vis atnaujina savo kodą, dėl ko vieną dieną programa gali tiesiog nebeveikti.
Viena iš geriausiai prižiūrimų (atnaujinamų) programų linux aplinkai yra ClipGrab. Jos dėka galėsite ne tik atsiųsti video iš svetainių (Youtube, Vimeo, Facebook, Dailymotion) bet ir konvertuoti į norimą formatą (mp3, mpeg4 ir kt.). ClipGrab diegimas Štai keletas žingsnių kaip tai paprastai ir greitai padaryti linux aplinkoje terminalo pagalba: 1. Visų pirmą, kad programą pilnai veiktų diegiame vaizdo ir garso formatų iškodavimo bibliotekas sekančia komanda:  $ sudo apt-get install ffmpeg 
Jei įdiegti nepavyks, ir terminalo lange pamatysite užrašą 'E: Unable to locate package ffmpeg', vadinasi diegimas nepavyko ir teks pakartoti diegimą, tik prieš tai nurodyti programos saugyklos adresą. Tuom…

MongoDB (NoSQL) ir MySQL palyginimas

MongoDB (NoSQL) ir MySQL palyginimas MongoDB struktūra Kiekviena Mongo duomenų bazė turi sekančia struktūrą: Collections - duomenų lentelės;Views - tik peržiūrai reikalingi duomenys (statiniai);GridFS Buckets - naudojamas dideliems failams saugoti (paveikslėliams) iki 16Mb dydžio;System -> skirta talpinti indeksus ir vartotojus. Stuktūros skirtumaiMySQL terminasMongoDB terminasTable (lentelė)Collection (kolekcija)Row (eilutė)Document (dokumentas)Column (stulpelis)Field (sritis)Joins (jungtys)Embedded documents, linking (nuorodos) Funkcijų palyginimas