Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip nutraukti sutarti su privačiu pensijų kaupimo fondu.

Ar apsimoka kaupti privačiuose pensijų kaupimo fonduose?
Kokie administravimo dydžiai paskaičiuojami nutraukiant sutarti su privačiu pensijų kaupimo fondu?
Koks prieaugis 2018 metais pensijų kaupimo fondo?
Ar nutraukus sutarti su pensijų kaupimo fondu pinigus nukreipus į Sodra, bus gražinti nubraukti balai dėl kauptos papildomai pensijos?

Netrukus...

Viskas apie linux failų privilegijas

Pagrindinės failų ir katalogų savybės

Linux sistemoje failai gali būti be plėtinių, todėl kartais sunku iš karto pasakyti, kokio tipo failas yra. Kad nustatytumėte failo tipą, galite pasinaudoti komanda file, po jos nurodę failo pavadinimą. Kitas būdas nustatyti failo tipą - panaudoti komanda ls. Ji parodo ne tik failo tipą, bet ir daug kitos svarbios informacijos apie failą. Jos sintakse tokia: ls [opcijos] [failas arba katalogas].
Komanda ls -l parodys esančių failų sąrašą aktyviame kataloge kartu su jų leidimais ir priklausomybėm vartotojui bei grupei, pvz.:
drwxr-xr-x 2 jonas vartotojas 4096 May 12 20:51 Desktop
-rw-r--r-- 1 jonas vartotojas 59768832 May 10 13:13 mini.iso

Pirmasis simbolis nurodo ar tai yra failas, katalogas ar nuoroda.
 • simbolis '-' reiškia jog tai failas
 • simbolis 'd' reiškia jog tai katalogas
 • simbolis 'l' reiškia jog tai nuoroda
Kadangi paprastai 'linux' sistemoje būna daugiau nei vienas vartotojas, linux naudoja failų leidimus kad apsaugotų vartotojo failus nuo kitu vartotojų. Prisiregistravę paprastu vartotoju, negalėsite keisti visų iš eilės failų, o kai kurių negalėsite ir pažiūrėti. Tai yra naudinga, nes apsaugo sisteminius failus (bylas) ir aplankus nuo sugadinimo dėl neatsargumo ar nuo piktavališkų vartotojų, prisijungusiu iš kitų kompiuteriu.
Visus failus (bylas) gali keisti tik sistemos administratorius (root, angliškai kartais dar vadinamas superuser). Kiekvienas aplankas ir failas (byla) turi savo savininką, savininku grupe ir leidimus, nelemiančius kas ka gali daryti su failais (bylomis), esančiais tame aplanke ir su failu (byla) konkrečiai.

Kiekvienas failas arba katalogas turi tris leidimų tipus:

 • read (skaityti) - Skaitymo teisė, suteikia teisę perskaityti failo turinį.
 • write (rašyti) - Rašymo teisė, suteikia teisę įrašyti arba pakeisti failą arba katalogą.
 • execute (vykdyti) - Vykdymo teisė, suteikia vartotojui teisę į failo vykdymą ar katalogo turinio peržiūrėjimą.
Tekstiniam leidimų žymėjime aprašomi raide: r - skaitymo leidimas (read), w - rašymo leidimas (write), x - vykdymo leidimas (execute). Leidimų tipai pačioje failų sistemoje aprašomi dvejetaine  (binary) sistemoje. Kartais kai kurios programos leidimus atvaizduoja aštuntaine (octal) sistema.


Kaip matome viršuje esančioje lentelėje, aštuntainėje sistemoje, kiekvienas variantas turi savo skaičių. Kad paprasčiau suvokti užrašymo principa galime vadovautis paprasčiausia taisykle: r raidė atitinka skaičių 4, w atitinka 2, x - 1. Tai jei norėsime nurodyti kad suteikiam leidimą skaitymui, rašymui ir vykdymui, tereikės sudėti visus skaičius kurie atitinka raides 4+2+1, gausime 7 ir t.t. Kad lengviau įsivaizduoti šį principą iliustruoja sekantis paveiksliukas.

Kiekvienas failas ir katalogas turi tris vartotojų grupes:

 • owner (savininkas) - Savininko grupės narys gali nustatyti teisias į failo ir katalogo prieigą kitiems vartotojams.
 • group (grupė) - Grupės leidimai taikomi tik grupėje, kuri buvo priskirta prie failo ar katalogo, jie negali būti paveikti kitų vartotojų veiksmų.
 • all users (visi vartotojai) - Visų vartotojų grupės leidimai taikomi visiems kitiems vartotojams sistemoje.

Taigi, grįžkime prie minėto pavyzdžio:
drwxr-xr-x 2 jonas vartotojas 4096 May 12 20:51 Desktop-rw-r--r-- 1 jonas vartotojas 59768832 May 10 13:13 mini.iso

Kaip jau minėjau pirmoji raidė nurodo failo tipą ('-' - failas, `d` - katalogas, 'l' - nuoroda), sekantys  9 simboliai nusako leidimus (pvz., rw-r--r--).
Juos galima suskaidyti į tris trejetus: rw-r--, r--.
 • Pirmasis trejetas nurodo leidimus failo savininkui;
 • Antrasis - grupei, kuriai priklauso failas;
 • Trečiasis - visiems kitiems vartotojams (tiems, kurie nepriklauso grupei ir nėra failo savininkai).
Kiekvienas trejetas nurodo, kokie leidimai suteikti:
 • Pirmas simbolis nurodo, ar galima failą skaityti ('r');
 • Antrasis - rašyti ('w');
 • Trečiasis - vykdyti ('x').
Jei kuris nors leidimas nėra suteiktas, toje vietoje bus simbolis '-'.
Sekantys duomenys matomi pavyzdžio eilutėje nurodo savininką (jonas) ir grupę (vartotojas), failo  dydį bitais (59768832), failo modifikavimo datą (May 10 13:13 ) ir galiausiai pavadinimą (mini.iso).
Leidimą dirbti su failu nustato ir katalogo, kuriame yra failas, leidimai. Jei failui suteikti visi leidimai visiems vartotojams (rwxrwxrwx), o katalogui visi leidimai tik savininkui (rwx------), tai su failu galės dirbti tik savininkas, nes kiti vartotojai negalės nei peržiūrėti, nei patekti į katalogą.

Failų ir katalogų leidimų keitimas

Informacija ruošiama.

Failų ir katalogų grupės keitimas

Informacija ruošiama.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Kaip parsisiųsti video ir muziką iš Youtube, Vimeo, Facebook linux aplinkoje

Kaip parsisiųsti videoYra nemažai įrankių, leidžiančių linux aplinkoje parsiųsti vaizdo įrašus iš svetainių. Tačiau kiekvienas iš jų turi savų trūkumų. Didžiausia problema šių programų, kad internetinės svetainės vis atnaujina savo kodą, dėl ko vieną dieną programa gali tiesiog nebeveikti.
Viena iš geriausiai prižiūrimų (atnaujinamų) programų linux aplinkai yra ClipGrab. Jos dėka galėsite ne tik atsiųsti video iš svetainių (Youtube, Vimeo, Facebook, Dailymotion) bet ir konvertuoti į norimą formatą (mp3, mpeg4 ir kt.). ClipGrab diegimas Štai keletas žingsnių kaip tai paprastai ir greitai padaryti linux aplinkoje terminalo pagalba: 1. Visų pirmą, kad programą pilnai veiktų diegiame vaizdo ir garso formatų iškodavimo bibliotekas sekančia komanda:  $ sudo apt-get install ffmpeg 
Jei įdiegti nepavyks, ir terminalo lange pamatysite užrašą 'E: Unable to locate package ffmpeg', vadinasi diegimas nepavyko ir teks pakartoti diegimą, tik prieš tai nurodyti programos saugyklos adresą. Tuom…

Kaip saugiai ištrinti duomenis iš disko

Kartais tiesiog ištrinti duomenis iš disko nėra saugu. Paprastai ištrynus failus ir net pašalinus iš šiukšlinės yra gan nesunku atstatyti duomenis su tam skirtomis programomis. Žinant tai, parduoti kompiuterį ar diską be saugaus duomenų ištrynimo yra tiesiog nesaugu. Tam, kad duomenis visiškai ištrinti iš disko yra naudojamas specialios programos. Bet prieš kalbant kaip tai padaryti reiktų atminti, kad visiško ištrynimo yra keletas metodų kurie priklauso nuo laikmenos tipo:
Seni kietieji diskai (HDD - Hard Disk Drive): dėl tuometinių technologijų, turi tarpus tarp duomenų įrašų eilučių. Todėl turint specialus įrankius, net ir po saugaus ištrynimo galima duomenis atkurti. Kad to išvengti saugų ištrynimą reikėtų atlikti ne vieną kartą, o tai reiškia gan ilgą procesą laiko atžvilgiu.Nauji kietieji diskai: šiuo metu nėra technologijos leidžiančios po vieno saugaus ištrynimo atkurti duomenis.Puslaidininkiai diskai (SSD - Solid State Drive): saugus ištrynimas šiems diskams reiškia tarnavimo…

MongoDB (NoSQL) ir MySQL palyginimas

MongoDB (NoSQL) ir MySQL palyginimas MongoDB struktūra Kiekviena Mongo duomenų bazė turi sekančia struktūrą: Collections - duomenų lentelės;Views - tik peržiūrai reikalingi duomenys (statiniai);GridFS Buckets - naudojamas dideliems failams saugoti (paveikslėliams) iki 16Mb dydžio;System -> skirta talpinti indeksus ir vartotojus. Stuktūros skirtumaiMySQL terminasMongoDB terminasTable (lentelė)Collection (kolekcija)Row (eilutė)Document (dokumentas)Column (stulpelis)Field (sritis)Joins (jungtys)Embedded documents, linking (nuorodos) Funkcijų palyginimas